Friday, 22 June 2012

Si ta sherojm nje zemer te thyer

Sherimi i nje zemre te thyer

Disa lidhje dashurie nuk jan te shkruara qe te zgjasin me shume. Por gjithesesi truri juaj u trego se gjithqka ka perfunduar, mirpo zemra e ka te veshtire ta pranoj kete, ju jeni te apasionuar pas ish- te dashurit/es dhe vetem planifikoni se si ta riktheni ate. 

Kjo eshte zemerthyese dhe e percjellur me nje mizori emocionesh, ju mund te i perjetoni disa simptoma fizike siq jan: frymardhje jo te mire ose dhembje ne gjoks. 
Shoqeria te inkurajon qe te vazhdosh para, por me saktesisht si duhet ju ta beni ate ?? Lajm i mire eshte se jane disa hapa te thjeshte dhe te cilet mund te ndihmojn qe ta kthejn buzqeshjen perseri.

Trego Dikujt

Fol per ndjenjat tua me nje shok/shoqe te besueshem. Nganjehere, nje akt shum i thjeshte qe i pershkruan ndjenjat tuaja se ku qendron problemi mund te u liroj nga emocione te cilat ju i keni mbajtur ne vetevete. Kjo do ua lehtesoj dhembjen duke i thyer ato mendimet e perseritshme rreth te dashurit/es tuaj.

Ndarje e paster

Shmang ne menyre te prere biseden me ish te dashurin/en, largoje nga mendja provimin per ta marr ne telefon. Gjithashtu shmang vendet ku ju keni dalur se bashku si çift. Ne fjale te tjera ngulite ne koke qe te jete nje ndarje e paster dhe qe nuk ka kthim prapa.

Beje nje Liste

Listo te gjtha arsyet se pse ju ndiheni me mire pa ish te dashurin/en. Mendo te gjitha ato arsye qe ti mendon qe je me e lumtur pa te dhe listo te gjitha qe nuk do t`ju mungojn nga ai/ajo. Mendo gjerat te cilat mund ti besh tash, sepse ish i/e dashura juaj nuk eshte me ju me, si psh me shume kohe me shoqeri dhe familje, hobi ose takim me njerez te rinje.

Paketo te kaluaren

Largo te gjitha gjerat qe te kujtojn ish partnerin tuaj. Largo fotot dhe çdo gje qe ka te beje me te, si p.sh: dhuratat, letrat etj. 

Tako njerez

Behu pjese ne aktivitete te ndryshme dhe do te fitosh sado pak prespektive. Dalja jashte me shoqeri, provimi i nje hobi te ri ose shiko sport, qe te gjitha keto ndihmojn ne sherimin e zemer thyerjes tuaj. Pra, provo gjithmone te takosh njerez te rinj duke u argetuar dhe do te ndiheni me pak e izoluar.

No comments:

Post a Comment