Friday, 21 October 2011

Kujdesi ndaj femijes se sapolindur

Foshnja e sapo lindur
Tani jeni baba  I ri ose nene e re. Duhet te jete shume e mrekullueshme te keni nje engjell te vogel ne mesin e ju dyve. Perkujdesja ndaj nje femije te sapolindur ne fakt eshte shume vendimtar. Shendeti I nje foshnje te sapolindur eshte prioriteti kryesor.

Per javen e pare ose te dyte te jetes se foshnjes, duhet e jete e veshtire per ta pastruar ate. Problemi me I madh I nje foshnje te sapolindur eshte pastrimi. Perveq kesaj ju duhet te pritni derisa kerthiza te I bije, gjithashtu edhe derisa te sherohet.

Vendosja e foshnjes ne uj I pambuluar pjeset e kerthizes eshte nje vendim I rrezikshem, per arsye se, per te mirembajtur higjenen e foshnjes se sapolindur eshte duke e pastruar me nje shpuz te bute. Per te filluar kujdesin ndaj foshnjes tuaj, sigurohuni qe si prioritet te jet siguria e tij/saj. Mos lejoni qe foshnja e juaj ta kete ftoht ose te jet e lagur. Perkujdesja ndaj foshnjes tuaj eshte qelsi kryesor. Pergatit te gjitha gjerat e nevojshme per banjo siq jane, peshqirin, nje burim I ujit te nxehte, sapune per foshnje, krem per foshnje etj. Dhe keto gjera vendosi diku ku ti mund ti arrish.

Mos harroni te ndalni ndonje Fen ose kondicioner para se ta vendosni ne dush foshnjen tuaj. Eshte rendesishme pasi qe foshnja nuk mund ta duroj te ftohtit ne trupin e tij. Ne qofse e keni pergatitur ujin e nxehte, shiko temperaturen e ujit. Ju mund ta kontrolloni temperature duke vendosur gishtin e vogel ne uje. Sigourohuni qe uji te jete tamam I nxehte. Pasi ta keni zhveshur foshnjen tuaj, gjithmone mbeshtjelleni me nje peshqir, ve ne dukje vetem ato pjese te cilat do ti pastroni.

Duker perdorur nje sfungjer te bute, filloni ngadale te ferkoni qepallat, syt, gojen dhe hunden.  Sigurohuni qe ju nuk jeni duke I shtypur ato pjese. Pastaj vazhdoni tek duar, qafa dhe kembet. Mos harroni ta pastroni edhe ne pjeset gjenitale.

Kur jeni duke I bere dush foshnjes tuaj mos harroni te mos perdorni shume sapun per lekuren pasi qe foshnja eshte ende shume sensitive. Thaj foshnjen tuaj shpejt dhe me kujdes me peshqir. Mos ngurro, shijo momentin ndaj perkujdesin e foshnjes tuaj si nje menyre per te komunikuar me te.

No comments:

Post a Comment